Еднодневни

При Нестинарите в Странджа
Маршрут: Варна - с.Българи - Варна
Продължителност: 1 ден
Транспорт: Автобус
Дати на отпътуване:
Цена от: 40 лв.


Програма

 

Странджа планина е едно от най мистичните места в Родината ни . Тук са  тайнсвените тракийски светилища, гробницата на египетската богиня Бастет, многобройните свърталица на „върколаци“ и змейове, уникално красивата „страджанска зеленика“, батните и красиви хора.....Всичко това е СТРАНДЖА  Но може би най- необикновеното тук е нестинарството – умението да се танцува върху жарава. 

Елате с нас да го видим в истинският му, автентичен вид! Така както са го изпълнявали преди стотици години!

 Ритуалът „нестинарство“ води началото си от най – древни времена. Практикувал се е в селата в Странджа . Нестинарите са го изпълнявали в деня на св св Константин и Елена / по стар стил/ 3 юни. Отричан, забраняван и от църквата и от властта, днес той е възстановен и се изпълнява само в едно българско село – село БЪЛГАРИ. Предполага се, че старото име на селото –Ургари има прабългарски произход. За първи път е споменато в документ от 1454 г., което доказва, че е едно от най-старите странджански села. Според проф. Божидар Димитров, жителите му са наследници на прабългарски войници, заселени от първите ханове за охрана на южната ни граница.Танцът върху огъня се счита като молитва към небесните сили за сполука, плодородие и предпазване от болести. Вярва се, че огънят е в състояние да унищожи и изчисти всички злини, както от човека, така и от земята.

                Това село, този ритуал е и цел на нашето пътуване. Тръгваме сутринта  от „Антим!“ и с кратка почивка за кафе около 10,30 сме ври скалното светилище  „Бегликташ“. В село Българи сме след 12ч – време за разглеждане на „коначето“  - параклис в центъра  на селото с 4 страни ориентирати към посоките на света  - къщата на св Константин в която той отсяда на празника Тук се съхранява и свещенния нестинарски тъпан , нестинарските икони , а в двора му се коли нестинарският курбан. В този сакрален център на селото става „захващането“ на нестинарите, обличането на нестинарските икони и тръгването им към одърчето на Св Константин...Цял след обед думка тъпана, гори огъна на курбана. При желание може да отидете и до аязмото на Св Костадин край селото, с   чиято вода се измиват иконите и която се счита за лековита.

Около 19,30 най –старите нестинари разстилат жаравата, обикалят  я три  пъти и се започва най – важната част от ритуала-  нека и се насладите!
Тръгването за дома е около 21,30 Прибирането – около 24часа!!!!

ВНИМАНИЕ Екскурзията не  е подходяща за деца и много възрастни, самотно живеещи хора!!!