31.01.2025 г.
ПРАЗНИК НА ВИНОТО В АСЕНОВГРАД
/31.01.2025 г. – 02.02.2025 г./
Маршрут: Варна – Асеновград - Пловдив – Варна
Продължителност: 3 дни / 2 нощувки
Транспорт: Автобус
Дати на отпътуване: 31.01.2025 г.
Цена : 195 лв
ПРОГРАМА
Тази екскурзия е за ценители. Това пътуване е за тези които обичат виното и уважават древните му корени. Ако сте от тях – тръгвайте с нас!
Още от дълбока древност отношението към виното било като към сакрална напитка. Първоначално то се е пиело единствено по време на ритуални изпълнения, които изисквали приобщаване към божественото. На световните ежегодни изложения през България е известна с участието си на два основни продукта – розовото масло и виното.
1 ден
Тръгваме от „Антим1” и с почивки и спирки спираме в АСЕНОВГРАД. С право получава името Родопската Света гора – в границите на общината му има 4 манастира и 33 църкви, 12 от които са в рамките на града. Човек никога не знае как и кога ще се излекува или къде ще се случи това, но много хора намират изцеление и помощ, като се обърнат към чудотворна икона, за която се казва, че има силата да лекува.
Иконите с необяснима сила, от които търсим помощ, се намират на много места по нашите земи. Една такава икона е чудотворната икона на Света Богородица – Елеуса в църквата "Света Богородица - Благовещение", или известна още като Рибната църква в Асеновград. Тази църква е първата ни спирка в Асеновград.
Храмът заедно с аязмото е построен през 1834-та година на мястото на параклис от 12-ти век, за който се казва, че е строен заедно с Асеновата крепост. Тази църква е единствената в цялата Пловдивска епархия, която е наречена на Благовещение.
Тя носи името Рибната църква защото в параклиса под нея има лековито аязмо, в което плуват рибки. Говори се, че те са се появили там като знамение при полагане на основите на храма и че рибките вършат чудеса, но само праведните ги виждат. Ако човек отправи искрена молитва и се вгледа във водата в аязмото, молбата му че бъде чута и изпълнена. Кубето на църквата също носи символика - направено е на люспи - като рибешка кожа. Интересен факт е, че не се знае откъде идва водата в аязмото, а тя никога не намалява.
Асеновград, е прочут и с производството на маврудовите вина. Както се пее в една песен „Най-хубавото вино е от Асеновград…. Асеновградски мавруд Празникът на виното се провежда в навечерието на Трифон зарезан. Тържествата започват на 31 януари от чешмата на „Света Богородица – благовещение – рибната“. Около нея има четири чешми. От едната потича червено вино вместо вода по случай празника. Изпълнява се ритуала „Вино от чешма“. От там тръгва празничното шествие до площад „Акад. Николай Хайтов“, където продължава с музикална програма и дегустация на станимашки вина от местния „Винзавод“ и от други частни винарски изби. Следва и награждаване на най-добрите вина, както и нанай-добрите станимашки сърмички. Следва отпътуване към Пловдив
Настаняване в хотела. Нощувка.
2 ден
Закуска.
Отпътуване към Асеновград и участие в традиционното честване на празника до параклис „Свети Трифон“ с традиционните пехливански борби, много вино и веселие.
След празника, следобед ще посетим Араповския манастир, издигащ се като крепост в открито поле е възникнал през 1856 г. около водите на древно аязмо. Строен от родопски майстори от село Югово, той е единствения български манастир в полето.
Изморени, но душевно пречистени от светите места и празника, се отправяме към хотела. Нощувка.
3 ден
Закуска
„Пловдив-древен и вечен“. Той е гордост не само за пловдивчани, но и за всички българи. Избран за Европейска столица на културата, един от най-древните градове в Европа, люлка на антични цивилизации, възрожденски център…днес още по-красив и модерен европейски град.
Ще посетим Епископската базилика на Филипопол, наричана още Голяма базилика, Тя e Раннохристиянски храм в Пловдив. Датира от средата на IV в.сл.Хр., като е функционирала в периода IV – VI в., когато вероятно е била епископската катедрала на града. Тя е най-големият раннохристиянски храм, открит на територията на България и един от най-големите на Балканския полуостров. Базиликата е с впечатляваща архитектура - централен и два странични кораба, апсида, нартекс (преддверие) и атриум (открит двор) с колонади. В централния кораб се издигал украсен с мрамор презвитериум (платформа за епископа и духовенството). Намира се в непосредствена близост до съвременната католическа църква „Свети Лудвиг“, на пешеходно разстояние от Римския античен форум. /централния площад/.
Следва свободно време за разходка по най-дългата пешеходна улица в света.… цели 1750 метра. Разбира се и обяд в уютно пловдивско местенце.
Преминаване през квартал „Капана“ – едно емблематично пловдивско място.. „Една територия става „място“ , когато е налице човешкото изживяване и емоция. „Капана“ е именно такова място- специфично, уникално, пловдивско. Още от възникването си това е най- обживяната част на града- Чаршия. Търговско- занаятчийски зони в средновековието са имали всички по- големи селища в Османска България. Някои са останали и днес- „Чаршията“ в Хасково; „Самоводската чаршия“ във Велико Търново; „Вароша“ в Ловеч и Благоевград… Пловдивската, обаче, е най- голямата и най- запазената до днес и само тя е „Капана“. Място, където лабиринтът на тесните средновековни улички, наситени с едни от най- жизнените дейности- търговия и услуги- пленяват загубилия ориентация посетител и той неочаквано и доброволно „влиза в Капана“.
Следва отпътуване за дома.
Връщане във Варна - около 19 часа.
Туроператор“ Темпо – 99“ ЕООД има сключен договор по чл.97, ал.1 от ЗТ застраховка ‘Отговорност на Туроператора’ със ЗК ”ЛЕВ ИНС „ АД