Великден в Троянски манастир- Ловеч - Крушунски водопад - Старо Стефаново - Къкрина
Маршрут: Варна - Троянски манастир- Ловеч - Крушунски водопад - Старо Стефаново - Къкрин - Варна
Продължителност:
3 дни / 2 нощувки
Транспорт:
Автобус
Дати на отпътуване:11.04.2026 г.
Цена от:
140.00 €
/
273.82 лв.
Принтирай
Програма
На Великден в Троянски манастир
Крушунски водопади, Деветашка пещера, Ловеч Троянски манастир , Къкринско ханче, Стафо Стефаново
Троянският манастир е един от трите най големи ставропигиални манастира в България – единствен в Северна България. Каним Ви заедно да отидем на Великден там. Заповядайте
Тръгваме от Антим 1 . С регулярни почивки стигаме до Крушунски водопад.Красотата на падащата вода тук се съчетава с приятната обстановка на парка, разположен край тях. Не се притеснявайте – вървенето до тях е леко и приятно. Естественно маратонките или леките обувки са задължителни! Наблизо е и Деветашката пещера. Тясе намира на скалистия бряг на река Осъм, северно от село Деветаки. Една от най-големите пещери в България. Входът й е с височина 35 метра и ширина 30 метра. Суха, много просторна и добре защитена от силни въздушни течения, тя е използвата и като склад за отлежаване на вино и като снимачна площадка. В определени периоди от годината е затворена, защото е и дом на многобройните прилепски колонии. На тавана й има седем огромни отвора, наричани от местните Окната.
Следва село Къкрина. Ще посетим Къкринското ханчеВ него отсяда Васил Левски и е заловен от турски полицаи (заптиета) сутринта на 27 декември 1872 г.
От съществуващите писмени документи е известно, че по внушение на Васил Левски ханчето в с. Къкрина е наето от Ловчанския частен революционен комитет. За ханджия е определен Христо Цонев–Латинеца, местен човек, преселен в Ловеч и съратник на Васил Левски. Ханчето е включено в комитетската мрежа и тук намират подслон хора на Вътрешната революционна организация.
Тук са заловени от Ловешката турска полиция Васил Левски и двамата му придружители Никола Цвятков и Христо Цонев Латинеца От тук започва последния му път към Голгота.
Днес Музейят е основно обновен и обогатен с нови документи.
Следва Ловеч-настаняване и нощувка. Вечерта – по желание – посещение на митрополитския храм на Ловеч за Великденската среднощна служба. Нощувка
2 ден Закуска. Следва Троянския манастир– един от трите най- важни и най- големи манастири в страната. Тук може да чуем и утринната Великденската служба, да запалим свещица, да видим прочутото Колело на живота на Захари Зограф , скромния му автопортрет .. До манастира се намира и интересната изложба на народни занаяти Орешака Всички си тръгват от тук с интересни сувенири – кой с глинено гърне, кой с пеещо
бърдуче. Ще отдадем и внимание на красивия планински град Троян , разположен на двата бряга на река Бели Осъм , родно място на Иван Хаджийски – големия познавач на душевностт на народа ни Връщане в Ловеч Нощувка
3 ден Закуска. Разходка из Вароша – старата част на Ловеч, покрития мост на Колю Фичето, новия Музей на водата.Следва чудното село Старо Стефаново. Тук времето е спряло някъде окоо 1880 година. Къщите са като нарисувани- рапсодия в бяло и синьо. Интересна е старата църква от 19 век.Селото е място, където са снимани много български филми. Посетете го ! Ще Ви хареса.
Връщането у дома е около 18,30 - 19 ч
Заповядайте на тази екскурзия, доведете децата и внуците си
Цената включва : транспорт , 1 нощувка със закуска , екскурзоводското обслужване
Цената не включва : входовета за посещаваните обекти , мед.застраховка - по 1 евро на ден