25.04.2025 г., 27.06.2025 г., 20.09.2025 г.
Маршрут: Варна – Сандански - Рупите – Хераклея Синтика – Петрич – Траянови врата - Варна
Продължителност: 3 дни / 2 нощувки
Транспорт: Автобус
Дати на отпътуване:
Цена :230.лв
ПРОГРАМА
1 ДЕН Отпътуване от Варна в 6.00ч.,ул.Антим 1.,.Ще направим кратки почивки по маршрута.Пристигане в Сандански следобед. Град Сандански е един от най-старите градове не само в България, но и на Балканите и в Европа. . Смята се, че градът е съвременник на Троянската война и не е изключено траките населявали този район да са участвали на страната на троянците. Най-голямото богатство за града са минералните извори и въздуха, чиито лечебни свойства за били известни още през римско време. Настаняване в хотела.Свободно време. Нощувка.
2 ДЕН Закуска.Отпътуване за Рупите – необикновено място в България,което всеки трябва да посети.Храмът „Света Петка Българска”е издигнат от баба Ванга.Строителството му започва през 1992 г.,осветен е през 1994 г.В близост се намира и къщата на Ванга,а самата тя е пожелала да бъде погребана до нея,за да може да бъде с хората и след като напусне този святДо мостчето до църквата през 2011 г по случай 100-годишнината от рождението на Ванга е издигнат нейн паметник в естествен ръст.
Следва Античният град Хераклея Синтика. Той е сред най-привлекателните археологически обекти на Балканите през последните 15 години. За него пишат древни гръцки и латински автори, сред които Омир, Херодот и Тукидид.
Повече от 100 години учените спорят къде се намира градът. Мраморна плоча с надпис на латински език, намерена през 2002 година, дава основание на учените да предположат,че Хераклея Синтика. е именно тукСтава дума за писмо на император Галерий и цезар Максимин Дая от 307-308 година, в което владетелите се обръщат към хераклейците в отговор на молбата им да възстановят изгубените градски права. Градът, основан през ІV в. пр. Хр. в племенната територия на траките-синти, носи името на митичния герой Херакъл (Херкулес), който се смята за родоначалник на династията на древните македонски царе. В древността Хераклея Синтика е основният град в североизточните предели на древното македонско царство. Оттук Александър Велики потегля на поход срещу съседни тракийски племена преди да завоюва огромната Персийска империя. В средата на ІІ в. пр. Хр. Хераклея Синтика е покорена от римляните. Градът е покровителстван от самия Октавиан Август – основателят на Римската империя.
В град Петрич най-напред ще посетим къщата на баба Ванга. Вангелия Пандева Сурчева (по мъж Гущерова) е родена през 1911 г. в град Струмица, по това време в Османска империя. На 12 години Ванга е отнесена от вихрушка при силна буря и по-късно е намерена далеч от мястото, от което е вдигната. Откриват я затрупана с пръст и камъни в една нива. След тази случка Ванга губи зрението си.
През 1942 г. се венчава за Димитър Гущеров, родом от петричкото село Крънджилица. Семейната къща в Петрич е построена от съпруга ѝ Димитър през 1947 г., като в него Ванга прекарва живота си. Хиляди хора идвали със своята болка и си тръгвали с надежда. Често са я посещавали различни държавници, културни и спортни дейци. В своето завещание Ванга изказва желанието си домът заедно с вещите ѝ да се превърне в музей.
Музейната експозиция отваря врати на 5 май 2008 г. Тя включва лични вещи, предмети, подаръци, които Ванга е получавала от благодарни хора. Всички помещения са запазили своята автентичност.
Следва свободно време за обяд и разходка в един от най-слънчевите градове на България.
Следобед се отправяме към Историческия музей в гр. Петрич, който е основан през 1966 г. като музейна сбирка. През 2006 г. с решение на Общински съвет е преобразуван в Исторически музей. Доскоро помещаван в читалище „Братя Миладинови”, от май 2022 год. е в новия си дом, намиращ се в Градски парк Петрич.
Музеят е с модерен индустриален дизайн, сред паркова среда, която прелива върху зелените фасади. Иновативни технологии с холограми, 3D възстановки и киоски, зона за отдих и гледане на филми са на разположение на посетителите. С похватите на съвременната музеология, с много интерактивни и технологични решения са представени най-ценните артефакти.
Отпътуваме към Самуиловата крепост, която се намира на 16 км. западно от град Петрич, посока ГКПП Златарево, границата между България и Северна Македония. Мястото, където склоновете на Беласица и Огражден планина се приближават и образуват Ключката клисура, се населява от древността, но най-бурният период в неговата история е свързан с управлението на цар Самуил (997 – 1014 г.). С оглед засилването на отбраната срещу Византия, българският владетел изгражда цяла система от отбранителни съоръжения, които започват високо от склоновете на Беласица, южно от село Ключ и стигат до Огражден. От хълма, върху който сега се намира Националният парк-музей „Самуилова крепост”, се е контролирала цялата Ключка теснина. Историята разказва, че при битката през 1014 г. в околностите на крепостта византийският император Василий ІІ разгромява българската войска. Императорът ослепява пленената 14-хилядна българска войска, като оставя на всеки сто души по един с едно око да служи за водач. Заради тази своя нечувана жестокост, Василий II получава прозвището Българоубиец. Когато цар Самуил вижда скръбното шествие на осакатените си войници, сърцето му не издържа….Самуилова крепост е тържествено открита на 23 октомври 1982 година като Национален парк-музей „Самуилова крепост“. Нощувка.
3 ДЕН Закуска.
Отпътуване към Крепостта „Траянови врата“ е разположена на 15 км от Костенец до магистрала "Тракия" в Средна гора. Тя е символ на национално-историческото наследство в региона и е уникална по своята конструкция.
Крепостта е историческо място на седловината между средногорските ридове Еледжик и Голак. „Траянови врата” е исторически проход край гр. Ихтиман, наречен така на името на римския император Траян, с когото се свързва съществувалата там крепост.
Датата на първоначалното строителство на крепостта е неизвестна, като първите писмени сведения за нея са от 3 век. Крепостта е известна също и като Щипон. В античността проходът носи името Суки , а непосредствено до него било изградено укрепление и пътна станция на име Сонеум.
През Средновековието проходът е бил наричан „Царски врата”. Проходът влиза в историята през 986 г., когато византийският император Василий ІІ предприема поход срещу България в стремеж да откъсне български територии. Битката при „Траянови врата” (17 август 986г.) е най-голямото поражение, което ромейския владетел претърпява в походите си за покоряване на България. Василий поема към България начело на армия от 30 000 души. Битката била предхождана от безуспешна обсада на Средец (дн. София). Обсадата продължила 20 дни, но без успех защото провизиите на византийската армия се изчерпват а възможностите ѝ да се снабдява от околностите на града били пресечени от българите. Българите устроили засада на ромеите и в Ихтиманския проход на 17 август 986г. при крепостта „Траянови врата” им нанесли голямо поражение като почти цялата византийска конница и голяма част от пехотата били унищожени. Самият император едва успял да се спаси а българите пленили императорските знаци.
Отпътуване за Варна. Пристигане в града около 19.30 ч.
Цената включва:
- Транспорт с комфортен туристически автобус;
- 2 нощувки,2 закуски в хотел 2 ** или 3*** в Сандански;
- Посещение на Сандански, Рупите, Хераклея Синтика, Петрич, Самуилова крепост и крепост „Траянови врата“;
- Екскурзоводско обслужване по маршрута;
Цената не включва:
- Входни такси за посещаваните обекти:
ü Античен град Хераклея Синтика
ü Къща- музей на Баба Ванга в гр. Петрич
ü Исторически музей-гр. Петрич
ü Самуилова крепост
ü Крепост „Траянови врата“
- Медицинска застраховка
- Разходи от личен характер;
Туроператор“ Темпо – 99“ ЕООД има сключен договор по чл.97, ал.1 от ЗТ застраховка ‘Отговорност на Туроператора’ със ЗК ”ЛЕВ ИНС „ АД