Екскурзии в чужбина

Държавата на Филип Македонски
Маршрут: Варна - Сандански – Едеса – Малко Преспанско езеро – Кастория – Вергина – Солун – Кавала – Александруполис - Варна
Продължителност: 4 дни / 3 нощувки
Транспорт: Автобус
Дати на отпътуване:
26.06.2025 г.
Цена от: 385 лв.


Програма

 

 

 

„ По стъпките на Филип Македонски“

 

Маршрут: Варна -Сандански – Едеса – Малко Преспанско езеро – Кастория – Вергина – Солун – Кавала – Александруполис - Варна

Продължителност: 4 дни / 3 нощувки

Транспорт: Автобус

Дати на отпътуване: 26.06.2025г

Цена :385 лв

 

1 ден  Варна – Сандански

Сандански - Разходка в прекрасния парк и в центъра.

Град Сандански е един от най-старите градове не само в България, но и на Балканите и в Европа. Първите поселения на човека на мястото на дн. гр. Сандански датират от края на 13 и началото на 12 век пр. Христа, от времето на бронзовата епоха. Смята се, че градът е съвременник на Троянската война и не е изключено траките населявали този район да са участвали на страната на троянците. Най-голямото богатство за града са минералните извори и въздуха, чиито лечебни свойства за били известни още през римско време.

Гордост за санданчани е красивият градски парк, който от 1981 г. носи старото име на града – „Свети Врач”. Началото му поставя ген. Георги Тодоров, командир на Втора българска армия, през 1916 – 1919 г., когато с войниците си засажда първите фиданки от бял и черен бор и внесените от Италия кедър и софор. Днес, в парка виреят около 200 средиземноморски растителни вида, между които вековни чинари, обявени за природни забележителности, кедри и секвои, върби, иглени борове, гинко билоба, магнолия, нар и др. Сред парка се намират дървени беседки, детски кътове, множество малки водни басейни, голямо изкуствено езеро с водни колела, както и Летен театър и стади

Нощувка  Сандански

2 ден

Сандански  - ГКПП Кулата -  Едеса - Малко Преспанско езеро -  Кастория

Едеса – водопадите

Едеса е малък град, който се намира в административните граници на съвременна Гърция. Разбира се границите са напълно безсмислено понятие и в исторически план са се променяли многократно. В миналото този град е бил на територията на България (до Междусъюзническата война през 1913 г.) и е носел името Воден. Име, което напълно му подхожда, имайки предвид колко реки, канали, вода и водопади се изливат през него.

Съвременното му име, Едеса, също е свързано с водата. То произлиза от фригийската дума за вода. Реката, която тече през града се нарича Edessaios – Вода. Из града всичко носи името “вода” или “водопад” на един или друг език.

Минавайки през града ще прекосите много мостове, канали и реки, които накрая се събират и се изливат с мощен грохот от ръба в края на града. Там е и най-атрактивното място в Едеса – паркът с двата изключително мощни и високи водопада, които ще посетим.

Малко Преспанско езеро острова на свети Ахил и гробът на Самуил, базиликата , обяд пъстърва от езерото.

Остров Свети Ахил се намира в Малкото преспанско езеро и до него се стига по метален мост насред птичия шум. На острова няма превозни средства. Има само 10-ина къщи и 25 жители, едно заведение, един хотел и останки от пет исторически храма.

Най-значима за българите е базиликата “Свети Ахил”, построена от цар Борис и разширена от цар Самуил. В нея са открити и няколко саркофага от богато погребение, за един които се смята, че съдържа тленните останки на цар Самуил.

Базиликата е впечатляваща и днес - частично реставрирана, а в нишите на прозорците все още могат да се видят следи от някогашните стенописи. На място са оставени и каменните саркофази. Някога тук се е намирал българският град Преспа. Изкачете се на хълма над базиликата за невероятна гледка към храма и езерото.

Кастория - езерото Орестиада

Кастория или Костур (Καστοριά - гр., Kastoria – англ.) е град в северна Гърция. Той е столица на префектурата Костур ( Кастория). Намира се на бреговете на езерото Орестиада, в долина обградена от варовикови планини. Има няколко теории за това откъде идва името Кастория. Основната теория е , че името произлиза от гръцката дума за бобър(κάστορας). Търговията на животинска козина по традиция е важен елемент от икономиката на града. И днес е продължена традицията за търговия с кожи. Според други теории името произлиза от гръцката дума за замък (κάστρο) или от митичния герой Кастор (Κάστωρ). Македонци и българи използват името Костур, а на турски Кастория е Кесрие. Кастория е важен религиозен център за гръцката ортодоксална църква и е седалище на митрополита. Първоначално е имало 72 византийски и средновековни църкви, от които 54 са запазени. Някои от тях са реставрирани и ни предоставят архитектурата на късния византийски период и стенографирането. Могат да се разгледат много византийски иконописи в музеят на византийската история е разположен на площада Дексаменис.

Нощувка  Кастория

3 ден Кастория-  Вергина - Солун - Кавала

Вергина - гробницата на Филип Македонски

Вергина (Βεργίνα - гр., Vergina – англ.) е малък град в Северна Гърция в префектурата Иматия , областта Централна Македония. Градът е разположен на 13 км североизточно от Верия и на 80 км северозападно от Солун. Днешната Вергина е основана през 1922 г. при сливането на двете села Кутлеш и Барбес. Градът става световно известен през 1977 г. когато гръцкия археолог Манолис Андроникос намира гробница на царете Македонски, включително и гробницата на Филип II Македонски – баща на Александър Велики. Откритото място се оказва древен Аигаи. Музеят е бил осветен 1993 г. Той е построен така, че да запази гробниците и артефактите и да покаже гробната могила такава, каквато е била преди разкопките. Вътре има 4 гробници и малък храм - в него се пази ларнакса на Филип II Македонски, направен от 24-каратово злато с тегло 11 кг. На капака на ларнакса е изобразен слънце или звезда, наречен Слънцето на Вергина – възприето е от Гръцка Македония като символ на областта. 1991 г. слънцето на Вергина е поставено на флага на независимата република Македония ,но през 1995 г. били принудени да го сменят

Солун – църквата „Свети Димитър“,   бялата кула,  свободно време

Солун (Θεσσαλον?κη, Thessaloniki) е град с богата история и вълнуващо настояще, пълен с живот и енергия. Солун е вторият по големина град в Гърция след столицата Атина. Основан е от македонския цар и приемник на Александър Велики Касандър през 315 г. пр.н.е. Дава му името на жена си Тесалоника, сестра на Александър Македонски. Баща й, Филип II, я нарекъл така в чест на победата си над тесалийците. Името може да се преведе като "победа над тесалийците".

Големи улици, паркове и площади осигуряват приятни зелени площи и редици с дървета. Има стари къщи и неокласически сгради, които стоят рамо до рамо с модерните конструкции. Хората от Солун са известни из цяла Гърция със своята любезност и гостоприемство. Градът е популярен и със страхотната си кухня - никой не може да устои на вкусните сладки и пайове. Не пропускайте да посетите някоя от многото таверни, които предлагат традиционни гръцки ястия.

Една от най-известните забележителности на Солун е Бялата кула. Други по-известни са църквата Св. Димитър, градската крепостна стена, арката на Галерий, ротондата Св. Георги и др. Градът е добре устроен, с големи площади (Света София, Аристотелис) и широки булеварди (Александър Велики).

Византийски църкви, римски конструкции, модерна архитектура, интензивен нощен живот и впечатляващи плажовe - всичко това е Солун.

 

Кавала - старият град, разходка. Свободно време.

Кавала (Καβαλα - гр., Kavala - англ.) е вторият по големина град в Северна Гърция. Намира се на залива Кавала, срещу остров Тасос.

Кавала е основан от колонисти от о.Тасос през VI в.пр.Хр. През времето града се е разраствал и в момента е най-голямото пристанище в областта Западна Македония, Гърция. Много добре е развита търговията с тютюн.

Първото, което трябва да посетите, е средновековната крепост, разположена на хълма в града. Укрепленията на Кавала са много добре запазени и се виждат чудесно от крайбрежната ивица. Може да посетите и къщата на Мехмет Али (основател на династията, която управлява Египет до 1952 г., роден в Кавала), която е превърната в музей. В града се организира и един от най-големите етнически фестивали – международния фестивал Космополис.

В центъра на града все още се използват няколко неокласически сгради, особено елегантна е сградата на кметството.

Нощувка  Кавала

4 ден  Кавала - Александруполис - Варна

Александруполис – фарът и разходка по центъра

Александруполис е град в североизточната част на Гърция. Известен и с името Дедеагач и се намира на северния бряг на Бяло море. Александруполис е сравнително нов град с не дълга история, но бързо се превръща в красив европейски град. Пристанището в града е важен транспортен център в Средиземноморието. Градът успешно съчетава нощния живот и спокойствието, което го прави привлекателен за туристи с различни интереси. Една от големите забележителности е фарът, който е втори по големина в Европа и се е превърнал в символ на града.

Прибиране във Варна

Туроператор“ Темпо – 99“ ЕООД има сключен договор по чл.97, ал.1 от ЗТ застраховка  ‘Отговорност на Туроператора’ със  ЗК  ”ЛЕВ ИНС „ АД